Kalėdiniai meduoliai (Pepparkakor)/ Swedish Christmas gingerbread

 

Kalėdiniai meduoliaiFor English, scroll below. 

Ar pastebėjote, kaip su laiku kinta Kalėdų tradicijos ir jų laukimas?

Kai buvau vaikas, tikriausiai, pagrindinė priežastis laukti Kalėdų buvo Kalėdų senelio atneštos dovanos. Vėliau – šeimos susibūrimas. Dar vėliau – egzaminų maratonas universitete, o gal labiau vertėtų sakyt – jo pabaiga. Dabar gi, kai šeimoje visi vaikai užaugo, universitetas pabaigtas, o šeimos susibūrimas tapo ne švenčių atributas, bet periodinis ir gana dažnas reiškinys, Kalėdų laukimas vėl pakeitė savo pirminį pradą.

Šiemet, labiau negu kada anksčiau, nepaaiškinamai laukiau Kalėdų. Jau koks geras penkmetis šios šventės man asocijuojasi su kepiniais, kalnais sausainių, galvos sukimu dėl torto pasirinkimo ir maloniu tūnojimu virtuvėje iki paskutinės skardos, ištrauktos iš orkaitės.  Kalėdinių prieskonių dvelksmas, apgaubęs namus, pirštus nudeginantys dar neatvėsę sausainėliai bei žmonės, kurių šypsenos yra jaukumas.

Šiemet, kaip ir kasmet, Kalėdoms kartoju tuos pačius patikrintus ir visų pamėgtus sausainius, pridėdama po vieną – kitą eksperimentinį variantą ir tikėdamasi, kad prilips. Ta proga, norėčiau kad sausainių kepimo tradicija, jaukumas bei Kalėdinė nuotaika pasklistų plačiau, todėl nusprendžiau pasidalinti savo atradimais su Jumis.

O pradėsiu nuo vieno tradiciškiausių mano Kalėdinių sausainių  maratono recepto, kuris lydi jau ilgus metus. Tai – švediškų meduolių Pepparkakor receptas, atrastas prieš daugiau negu penkmetį pas Astą iš Saulėtos virtuvės.

Kalėdiniai meduoliaiKalėdiniai meduoliai (Pepparkakor)

150 g melasos sirupo arba skysto medaus
110 g sviesto
100 g rudojo cukraus
375 g miltų
½ arb.š. cinamono
½ arb.š. kepimo miltelių
¼ arb.š. maltų gvazdikėlių
¼ arb.š. druskos
1 didelis kiaušinis

Pirmiausia, nedideliame puode ištirpinti melasos sirupą arba medų, sviestą ir cukrų nuolat maišant. Leisti masei užvirti, kol cukrus visiškai ištirps. Nukelti nuo ugnies ir atvėsinti mažiausiai pusę valandos. Masė turėtų gautis tąsi tarsi karamelė.

Kol masė vėsta, paruošti miltų mišinį – dideliame dubenyje išsijoti miltus su kepimo milteliais, prieskoniais ir druska.

Medaus ir cukraus masei atvėsus, miltų viduryje suformuoti nedidelę duobelę, į ją įmušti kiaušinį, supilti paruoštą sirupą ir suminkyti tešlą. Jei tešla pernelyg lipni, pridėti šiek tiek daugiau miltų, kad būtų įmanoma išminkyti ir suformuoti rutulį. Šį rutulį suvynioti į maistinę plėvelę ir dėti į šaldytuvą dviems valandoms ar daugiau (reikalui esant, tešlą galima paruoš iš anksto ir laikyti šaldiklyje per dienas)

Įkaitinti orkaitę iki 175°C temperatūros. Tešlą padalinti į mažesnes dalis ir kiekvieną iškočioti ant miltais pabarstyto paviršiaus. Sausainių formelėmis išspausti meduolius.

Kepimo skardas iškloti kepimo popieriumi. Meduolius perkelti ant šių kepimo popieriaus lakštų ir kepti orkaitėje apie 8 – 10 minučių arba kol gražiai parus. Priklausomai nuo sausainių plonumo, kepimo laikas skiriasi, todėl rekomenduoju karts nuo karto užmestį akį į orkaitę.

Iškeptus sausainius atvesinti bei perkelti į sandarų indą ar dėžutę.

Sausainiai puikiai tinka dekoravimui, tad rekomenduoju suburti šeimyną ar draugus vakarui ir praleisti jį draugiškai marginant (ir ragaujant) meduolius. 🙂

Skanaus!

Kalėdiniai meduoliai

ENGLISH 

Swedish Christmas gingerbread (Pepparkakor)

150g molasses (or honey)
110g butter
100g brown sugar (e.g. “Demerara“)
375g flour
1/2 tsp cinnamon
1/4 tsp baking powder
1/4 tsp ground cloves
1/4 tsp salt
1 large egg

Firstly, in a small pan heat molasses (or honey), butter and sugar and let it boil moderately until all sugar crystals have dissolved. Let cool off for at least half an hour.

Prepare flour mixture – in a large bowl sieve the flour together with baking powder, spices, and salt. Form a hole in the middle and add the egg as well as the cooled molasses mixture and knead together. Shape it into a ball. If it’s too sticky – add some flour.

Tightly cover it with cling film and let rest in the fridge two hours or more (you can prepare it in advance and freeze the dough for days before baking).

Preheat the oven to 175°C. Cut off smaller portions of the dough and roll it out on a floured surface, then stamp out your cookie shapes.

Bake on a baking paper for 8 to 10 minutes or until they just start to get some color on the very edges. The thinner they are, the faster they burn – check the oven from time to time to avoid over baking. Keep in an air-tight container for as long as you can resist, they get better day by day.

P.s. they are perfect for decorating – grab some friends or family members and spend the evening decorating cookies!

Enjoy!

Recepto šaltinis Saulėta virtuvė/Delicious days

6 komentarai apie “Kalėdiniai meduoliai (Pepparkakor)/ Swedish Christmas gingerbread

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s